Gryczana 3, 26-600 Radom
664 372 137 lub 511 593 585
kreatywnaksiegowosc@op.pl

INFORMACJĘ DLA SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH OD 400 m. kw

INFORMACJĘ DLA SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH OD 400 m. kw

INFORMACJĘ DLA SKLEPÓW SPOŻYWCZYCH OD 400 m. kw

Markety będą musiały podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi dotyczące nieodpłatnego przekazywania im artykułów spożywczych. Jeśli się z niej nie wywiążą, będą płaciły 10 groszy opłaty za kilogram zmarnowanej żywności. W środę wchodzi w życie ustawa wprowadzająca takie obowiązki.

Podziel się artykułem:
Od środy 18 września zaczyna obowiązywać większość przepisów ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności., później – 1 marca 2020 roku – wejdą w życie te dotyczące kar administracyjnych. Do nowych regulacji przygotować się muszą hiper- i supermarkety, dyskonty oraz większe sklepy samoobsługowe. Gdy tego nie zrobią, zapłacą.


Pięć miesięcy na znalezienie organizacji!!!

Nowe przepisy przez pierwsze dwa lata obowiązywania obejmą sklepy spożywcze o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m.kw., a potem i mniejsze, o powierzchni 250 m.kw. Zobowiążą je do zawarcia umowy w formie pisemnej lub elektronicznej – pod rygorem nieważności – z organizacją pozarządową o nieodpłatnym przekazywaniu żywności. Umowy muszą być zawarte w ciągu 5 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – czyli do 18 lutego 2020 roku. W umowie trzeba będzie określić m.in.: czas i sposób przekazywania żywności, podziału kosztów jej odbioru i dystrybucji. Umowa nie będzie obejmować napojów bezalkoholowych, alkoholowych powyżej 1,2 proc. oraz będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych.

Nowe opłaty i kary

Jeśli sklep wyrzuci produkty spożywcze, będzie musiał ponieść opłatę w wysokości 10 groszy za kilogram zmarnowanej żywności. Z tym, że zwolnione z niej będzie 20 proc. wyrzuconych produktów. Ponadto sklepy, które nie znajdą organizacji i nie podpiszą umowy, dostaną 5 tys. zł kary. Wymierzy ją i wojewódzki inspektor inspekcji handlowej. Inspektor może też nałożyć od 500 zł do 10 tys. zł kary za brak realizacji umowy, czyli za nie przekazanie jedzenia. Z tym, że przepisy dotyczące kar wejdą w życie pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy, czyli 1 marca 2020 roku.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji postulowała o obniżenie opłaty do 5 groszy. – Nie da się uniknąć marnowania pewnego procentu żywności – argumentował Karol Stec, dyrektor ds. koordynacji projektów POHiD. – Polska ustawa jest pierwszą, która wprowadza de facto kary finansowe na poziomie kar administracyjnych, jak również opłatę za zmarnowanie żywności. Nie przekonał jednak ani posłów, ani senatorów. Za to zgodzili się, by kary pozwalało uniknąć wykazanie, że zawarcie umowy było niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.